Łomża

Historia

Łomża jest miastem znajdującym się w województwie podlaskim przy rzece Narwi. To trzecia co do wielkości miejscowość tego województwa po Białymstoku i Suwałkach. W przeszłości odbywały się tutaj sejmiki ziemskie ziemi łomżyńskiej. Łomża uzyskała prawa miejskie w 1418 roku.

Historia Łomży

Zanim Łomża prawa miejskie uzyskała, miały miejsce wydarzenia, które znacząco wpłynęło na to, jak dzisiaj wygląda to miasto. W XII wieku, gdy Łomża była niewielką osadą, została najechana przez księcia litewskiego, a następnie spalona. Powstawał wtedy także Kościół Św. Piotra. Pod rządami Kazimierza Wielkiego zdecydowana o odbudowie zamku, który ucierpiał podczas najazdu. Przełomem była unia polsko-litewska, dzięki której wojsko od strony wschodniej zostało znacząco wzmocnione i zmniejszyło się ryzyko ataków. Największy rozkwit datuje się na XVI wiek. Wybudowano nowe zabytki, domy, kościoły, a także dwór królewski. Kryzys nastał w XVII wieku, kiedy miasto dotknęły powodzie, pożary i klęski nieurodzaju. W czasach zaborów miasto było pod panowaniem Prusów.

Największe atrakcje Łomży

Obecnie w Łomży warto odwiedzić katedrę Świętego Archanioła w Łomży reprezentującą styl gotycki wzniesioną na początku XVI wieku. Warto przespacerować się też wzdłuż Starego Miasta, gdzie znajduje się Stary Rynek – główny plac miejski. Jeśli chodzi zaś o obiekty przyrodnicze, to imponujące jest Wzgórze Świętego Wawrzyńca, które razem z Górą Królową Bony jest pozostałością po początkach Łomży. Według zapisków w przeszłości stał tam kościół.