Niestety, ale wiele osób i to w różnym przedziale wiekowym zostaje dotknięta pewnymi schorzeniami lub wadami stóp, które przynoszą niekorzystne skutki lub powodują dyskomfort. W takich sytuacjach zaleca się korzystanie ze specjalnie wykonanych wkładek ortopedycznych, które mają na celu niwelować zmiany lub je ograniczać. Lista wskazań do noszenia tego typu wkładek jest całkiem spora.
Jakie wady stóp kwalifikują do noszenia wkładek?
Tak naprawdę wskazaniem do noszenia wkładek ortopedycznych są wszystkie stany patologiczne, które dotykają stopy. Dużo zależy jednak od wieku pacjenta, gdyż nieco inne wskazania występują wśród dzieci, a inne wśród dorosłych. Otóż w przypadku dzieci jest to na przykład płaskostopie lub koślawość, a także skróty kończyn. W przypadku dorosłych osób mamy do czynienia ze znacznie szerszymi schorzeniami takimi jak halluxy czy też ostrogi piętowe oraz bólami stóp, kolan, a także stopą cukrzycową. W takich sytuacjach lekarze zalecają wkładki ortopedyczne, których celem jest łagodzenie skutków czy też ich niwelowanie.
Inne wskazania
Oprócz typowych wad czy schorzeń wskazaniem do noszenia wkładek mogą być także inne dolegliwości. Otóż chodzi tu przede wszystkim o przeciążone stopy i kolana, otarcia, odciski czy też skręcenia i wiele innych. Różnego rodzaju wkładki ortopedyczne skutecznie chronią stopy przed dalszymi urazami lub pogłębianiem się ich, a także powoli niwelują przykre skutki różnego typu dolegliwości. Bardzo często wkładki uważa się za nieodłączny element leczenia.