Nadwzrocznośc u kobiet i mężczyzn

Inne

Diagnozowana w bardzo różnym stadium nadwzroczność może być sporym problemem dla każdego, kto chce funkcjonować bez problemów na co dzień. Konieczność wkładania okularów bywa już dla niejednej osoby sporym dyskomfortem , więc specjalne soczewki kontaktowe na dalekowzroczność wydają się być pierwszą pomocą w takich przypadkach. Dostępne są w wielu różnych mocach, dzięki czemu dają się bez problemu dostosować do każdego rodzaju wady wzroku.

Charakterystyka choroby

Na dalekowzroczność cierpią ludzie bez względu na swój wiek, chociaż bardzo często zaczyna być ona problemem dopiero wraz z upływającym czasem, gdy naturalne zdolności ludzkiego oka do akomodacji słabną i gałka oczna nie jest już w stanie skutecznie rekompensować sobie zarówno widzenia z dali jak i z bliska. Ponieważ dopiero po 40 roku życia diametralnie spadają możliwości akomodacji ludzkiego oka, dalekowzroczność jest mylona z chorobą typowo starczą, chociaż jej podłoże jest całkowicie inne.

Zapobieganie i leczenie

Zapobieganie powstaniu dalekowzroczności jest niebywale trudne, ponieważ w największym stopniu odpowiada za nią nieproporcjonalna budowa gałki ocznej w osi przód – tył, a mianowicie jej skrócenie. Efektem tego jest przeniesienie promieni świetlnych przed siatkówkę oka, co tworzy wrażenie większego oddalenia obiektu. Takie zaburzenie na początku nie bywa uciążliwe i daje się niwelować przez pracę gałki ocznej, ale z czasem robi się uciążliwe, a nawet bolesne i wymaga sięgnięcia po szkła kontaktowe lub okulary korekcyjne.