Fakty i mity na temat zawodu położnej

Inne

Położna to bardzo ważny zawód w systemie opieki zdrowotnej kobiet. Odpowiada za wiele elementów naszego zdrowia zarówno seksualnego jak i prokreacyjnego. To właśnie od opieki osób wykonujących zawód zwany położna zależy np. samopoczucie podczas menopauzy czy przejście pierwszej miesiączki.

Mity o zawodzie położna

Położna to osoba, która nie tylko opiekuje się kobietą przed i podczas porodu. To także osoba, do której można się zwrócić już okresie dojrzewania i spodziewać się, że pomoże w uzyskaniu wiarygodnych i sprawdzonych informacji na temat cyklu miesięcznego i jego właściwego przebiegu. Położna jest też niezastąpioną pomocą w przypadku kobiet zmagających się z problemami onkologicznymi dotyczącymi ściśle ich budowy biologicznej. Znaczy to, że właśnie u położnych można zasięgnąć rady na temat raka jajników, torbieli o wskazaniu w kierunku raka i innych onkologicznych problemów. Tak więc największy mit: położna to tylko opieka w trakcie porodu jest obalony.

Fakty o zawodzie położnej

Położna zarabia w Polsce mało. Za mało. Średnia krajowa dla położnej zatrudnionej na umowę o pracę w szpitalu okręgowym zarabia od 1900 do 3000 zł na rękę. To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę ogrom obowiązków jakie co dnia na nią spadają. Szczęśliwie położne dobrze wykształcone zawsze mają możliwość dorobienia sobie np. w szkołach rodzenia czy w przypadku porodów w placówkach prywatnych, gdzie rodząca koniecznie chce znać wcześniej położną, która odbierze jej poród. Położna, która zdecyduje się uczestniczyć w zajęciach poradni laktacyjnej czy prywatnej szkole rodzenia, może liczyć na jednorazowy dodatek w wysokości od 100 do nawet 500 zł – wszystko zależy od miasta i możliwości ośrodka, który prowadzi zajęcia.