Jak leczyć płaskostopie u dzieci?

Inne

Wielu rodziców zgłasza się do lekarza z podejrzeniem płaskostopia poprzecznego u swoich dzieci. Najczęściej jest to pomiędzy pierwszym, a drugim rokiem życia, kiedy maluch chodzi już samodzielnie i stawia sam kroki. Można to zaobserwować, kiedy dziecko chodzi na bosaka, a jego nóżki niebezpiecznie wyginają się do środka, nie pozostawiając łuku poprzecznego stopy. Lekarze zalecają wówczas wkładki ortopedyczne dla dzieci, które wykonuje się na zamówienie. Takie wkładki są idealnie dopasowane do kształtu stopy oraz jej indywidualnych potrzeb.

Jakie działania należy podjąć poza wkładkami?

Wkładki ortopedyczne dla dzieci to oczywiście podstawa. Zazwyczaj ortopeda zaleca również:

  • fizjoterapię,
  • ćwiczenia w domu,
  • chodzenie na boso po domu, najlepiej na zewnętrznych krawędziach stóp.

Dla maluszków takie ćwiczenia to zazwyczaj dobra zabawa, dlatego warto wykonywać je wspólnie z dzieckiem. Jeśli ćwiczy się w sposób systematyczny, można liczyć na naprawdę szybkie efekt.

Polecamy https://fororto.pl/wkladki-ortopedyczne-dla-dzieci/

Czy wkładki ortopedyczne dla dzieci trzeba stosować przez cały czas?

Najlepiej, jeśli dziecko posiada dwie pary wkładek i może je nosić we wszystkich parach bucików przez czas terapii. W ten sposób szybciej można osiągnąć poprawę i płaskostopie zaczyna się cofać. Oczywiście, nie oznacza to, że dziecko nie może chodzić bez wkładek. Po naprawieniu wady również można z nich zrezygnować i cieszyć się ładnym obuwiem. Najważniejsze jest jednak kontrolowanie, czy dziecko zachowuje odpowiednią postawę, aby uniknąć nawrotu płaskostopia.