Budowa układu kostno-mięśniowego człowieka

Inne

Kości czy mięsnie bardzo często potrafią nie sprawiać człowiekowi najmniejszych problemów. Do kontuzji czy urazów mechanicznych wywołujących unieruchomienie kończyny dochodzi bardzo rzadko, natomiast problemy z bólem stawów i ścięgien lub stanami zapalnymi tychże, powracającym bólem i dyskomfortem oraz ograniczoną ruchomością – przytrafiają się każdemu. Paradoksalnie natomiast na kłopoty ze stawami najczęściej narzekają osoby o bardzo znikomej aktywności fizycznej, spędzające większość czasu w ciągu dnia w pozycji siedzącej lub stojącej, co dla całego układu kostno-mięśniowego człowieka, jest fatalnym rozwiązaniem.

Niewątpliwie stawy to w całym tym układzie najbardziej skomplikowane i delikatne, a jednocześnie kluczowe dla funkcjonowania całości elementy. Łączą kości i mięśnie w poszczególnych lokalizacjach ludzkiego ciała, zapewniając pełną ruchomość zarówno ogromnych i często bardzo ciężkich kończyn (staw kolanowy, biodrowy, łokciowy, obojczykowy itp.) jak i najmniejszych kosteczek (paliczki u dłoni czy palce u stóp). Dlatego najmniejsze nawet problemy, stany zapalne i ból czy opuchlizna, pojawiające się w ich okolicach, stanowią wielki dyskomfort i trudność w codziennym funkcjonowaniu.

Rozwiązaniem często stosowanym przez samych pacjentów jest preparat na ból stawów (Flexofytol) o działaniu miejscowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest on dostępny w aptekach bez recepty i przynosi stosunkowo szybko ukojenie w bólu stawów. I o ile faktycznie często taki ból wywołany przeciążeniem czy kontuzją, jest zrozumiały, o tyle regularne ignorowanie sygnałów wysyłanych przez ciało i brak konsultacji lekarskiej w przypadku nawracających dolegliwości stawowych – jest bardzo złym pomysłem.