Kiedy niezbędne jest szycie łąkotki?

Inne

Łąkotka jest elementem kolana, czyli stawu, który przenosi bardzo duże obciążenia w wielu płaszczyznach. To właśnie naturalna ruchliwość kolan zapewnia nam tak szerokie spektrum aktywności fizycznej, która pomaga dbać do zdrowie. Paradoksalnie jednak naturalna ruchliwość kolan często skutkuje poważnymi uszkodzeniami ich elementów. Klasycznym przykładem jest uszkodzenie łąkotki, do którego zwykle dochodzi podczas niefortunnego skręcenia kolana.

Jakie są wskazania?

O prawdopodobnym urazie informuje ból, obrzęk, a przede wszystkim znaczące ograniczenie możliwości ruchowej kończyny. Lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, fizykalnie zbadać pacjenta, a następnie wykonać jedno z badań obrazowych, czyli USG, RTG lub rezonans. Jego wynik definitywnie potwierdza diagnozę, lecz daje także możliwość oceny skali uszkodzeń oraz zaplanowania przebiegu operacji.

Jak wygląda szycie łąkotki?

Jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, które przywracają pacjentowi zdrowie po doznanym urazie. Chirurg wykonuje kilka niewielkich nacięć, za pomocą których wprowadza do wnętrza stawu laparoskop. Mini kamera umożliwia wykonanie szczegółowych oględzin, a za pomocą zminiaturyzowanych narzędzi wykonywane jest szycie łąkotki. Pełny przebieg jest przedstawiony na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/lakotka-leczenie-operacyjne-uszkodzen-szycie-wyciecie-przeszczep/.

Jak postępować po zabiegu?

Rehabilitację pacjent rozpoczyna już w pierwszym dniu po wykonaniu zabiegu. Poprzedza ją otrzymanie stosownego instruktażu pooperacyjnego, który przeprowadzić powinien fizjoterapeuta. Po dwóch tygodniach wykonywane jest badanie kontrolne, a szwy zostają usunięte. Dalsza rehabilitacja trwa zwykle około trzech miesięcy, lecz dodać należy, że prawidłowo przeprowadzona, daje bardzo duże szanse na powrót do pełni sprawności ruchowej.