Histora Łomży

Histora Łomży

Łomża powstała w X wieku w odległości 5 km na wschód od obecnego centrum. Na wysokiej skarpie doliny rzeki Narew. Pozostałością po tamtych czasach jest olbrzymie grodzisko nazwane „Górą Królowej Bony” oraz „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Prawa miejskie Łomża otrzymała 15 czerwca 1418 roku od księcia Janusza I. Po śmierci ostatnich książąt mazowieckich i wcieleniu Mazowsza do Korony — Łomża stała się miastem królewskim.

Założenie miasta Łomży

Historię Łomży należy zacząć od wsi Stara Łomża gdzie w IX wieku staniała luźna osada. Następnie przekształcona do XII wieku w grodzisko otoczone podwójnym wałem i szeregiem fortyfikacji. Obok grodziska z początkami Łomży związane są położone w pobliżu wsi dwa wzgórza. Wzgórze Królowej Bony i Wzgórze Świętego Wawrzyńca. Na drugim wzgórzu miał zostać zbudowany przez św. Brunona z Kwerfurtu kościół św. Wawrzyńca w 1000 roku.

W tym samym czasie w Starej Łomży wybudowano również kościół św. Piotra. Łomżę zaczęto budować i zasiedlać w XIV wieku. Wtedy gdy to po unii polsko-litewskiej zmniejszyło się ryzyko najazdów zza wschodniej granicy. Zmalała również rola grodów obronnych a rosło znaczenie podgrodzi.

W połowie XIV wieku nastąpiło całkowite przeniesienie mieszkańców na nowy teren. O czym świadczy wybudowanie kościoła NMP i św. Rozesłańców na Popowej Górze przed rokiem 1392. W 1400 roku Łomża miała wójta, co świadczy o jej miejskim charakterze. W 1418 roku książę Janusz I nadał miastu prawa miejskie na prawie chełmińskim. Miasto rozwijało się niezwykle prężnie, kwitło życie szkolne i artystyczne. Niestety zaczęło podupadać po potopie szwedzkim. W okresie powstania kościuszkowskiego łomżanie prężnie brali udział w obronie kraju. Za obronę kraju zostali ukarani podatkami i innymi daninami. Pod rządami pruskimi miasto było do 1807 roku. Łomża była terenem działań wojskowych zarówno podczas I oraz II wojny światowej. Podczas której zginęła prawie cała ludność żydowska.

Łomża nabrała znaczenia po reformie administracyjnej w 1975 roku, kiedy to została miastem wojewódzkim. Od tej pory zaczyna się intensywny rozwój miasta. Rozwija się życie kulturalne i gospodarcze. A także liczba mieszkańców ulega podwojeniu.

Łomża obecnie

Łomża to miasto powiatowe położone na Narwią, w województwie podlaskim. Miasto otaczają dwa regiony geograficzne – Międzyrzecze Łomżyńskie i Dolina Narwi. Łomża osadzona jest na  wzgórzach morenowych. W północnej części miasta znajduje się zaś obszar Chronionego Krajobrazu Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi.

W granicach miasta położony jest Las Jednaczewski, miejsce odpoczynku mieszkańców. Są tam wytyczone ścieżki zarówno do codziennego joggingu, jak i ćwiczeń. Łomża słynie nie tylko z walorów turystycznych, licznych pomników przyrody, ale także ze swoich zabytków neoklasycystycznych. A także gotyckiej katedry i cmentarza żydowskiego.

W mieście warto zobaczyć zabytki, szczególnie te ufundowane przez mazowieckich Piastów. Do najciekawszych należy choćby późnogotycka fara, a obecnie katedra pw. Michała Archanioła.  W Łomży również warto zobaczyć Ratusz pochodzący z lat 1822-1823 oraz Pałac Biskupi. Wewnątrz pałacu znajduje się wiele zabytków: obrazy barokowe, z końca XIX w., portrety biskupów diecezji wigierskiej, grafiki, meble neobarokowe, krzyże ołtarzowe.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *