5 zasad bezpiecznego Internetu

5 zasad bezpiecznego Internetu

5 zasad bezpiecznego Internetu

Bezpieczny Internet jest możliwy. To medium samo w sobie nie stanowi większego zagrożenia – jeśli nie będziemy liczyć niebezpieczeństwa uzależnienia. Stosowany z umiarem i rozsądkiem Internet może być bezpieczny, trzeba jednak przestrzegać pewnych reguł zachowań. Dziś proponujemy 5 zasad, których spełnienie gwarantuje bezpieczny Internet. 

1. Twórz silne hasła

„Haslo123”, „admin1” i tym podobne hasła są niemal anegdotyczne. Ponieważ coraz częściej wymusza się na nas logowanie za pomocą hasła – nie tylko do poczty i konta bankowego, ale i do różnych sklepów, aplikacji, gier itd. – jesteśmy tym nieco zmęczeni i nie przykładamy się do ich tworzenia. Słabe hasła nie tylko łatwo złamać, ale nawet odgadnąć. Dlatego twórz silne hasła, w których obok liter będą cyfry i znaki specjalne, które nie będą miały żadnego sensu. A do tego zrezygnuj z hasła uniwersalnego i wymyślaj nowe przy każdym nowym koncie – dzięki temu, nawet gdy ktoś wejdzie w jego posiadanie, nie będzie mógł zalogować się na każde inne z twoich kont.

2. Aktualizuj oprogramowanie

Bezpieczny Internet to także bezpieczny komputer. Wszyscy wiemy, jak ważny jest dobry program antywirusowy, który uchroni przed cyfrowymi infekcjami, programem szpiegującym i podobnymi nieprzyjemnościami. Ale bardzo często zapominamy o jego aktualizacjach. Zresztą nie tylko jego – by dbać o bezpieczny Internet na swoim sprzęcie, musisz mieć też nową wersję przeglądarki i wszystkie „łatki” do systemu operacyjnego.

3. Uważaj na okazje

Jeśli coś brzmi zbyt pięknie, by było prawdą… zapewne nią nie jest. E-mail, w którym bogacz z dalekiego kraju chce przesłać Ci wielkie pieniądze to oczywisty przekręt, ale na podobnej zasadzie działa wielu oszustów. Dlatego, jeśli widzisz atrakcyjną ofertę sprzedaży albo pracę za spore pieniądze bez wysiłku – bądź wyjątkowo ostrożny i podejrzliwy.

4. Sprawdzaj połączenie

Uważaj na darmowe i ogólnodostępne łącza albo sieci Wi-Fi nieznanego pochodzenia. Łącz się tylko przez sieci, które znasz i co do których masz pewność, że są bezpieczne.

5. Trzymaj rękę na pulsie

Internet zmienia się bardzo szybko. Jego dzisiejszy kształt w niczym nie przypomina tego sprzed 20 lat. Zmieniają się i graficzne mody, i popularne treści, i sposoby łączenia z Siecią (dawniej stałe łącze było marzeniem i nie osiągało nawet połowy dzisiejszych przepustowości!). Nie trzeba jednak tak długiego odcinka czasowego, by zauważyć różnice. W zasadzie każdego dnia w Sieci pojawia się coś nowego – nowa tendencja, nowa moda, ale też nowe zagrożenie. Nowy przekręt, pułapka, wirus. Bezpieczny Internet nie jest czymś, co może zostać osiągnięte – bezpieczny Internet musi być aktywnie utrzymywany. Dlatego poszukaj stron, które tropią nowe zagrożenia w Sieci i alarmują o podejrzanych mailach, SMS-ach i sposobach wyciągania wrażliwych danych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *